O nás

Založení klubu
 
O založení Hraničáře Horní Stropnice se v červnu 1946 postarali noví osídlenci pohraničí, pánové Václav John, Jaroslav Zeman, Miroslav Sezemský. Klub se tehdy jmenoval Sokol Horní Stropnice. Horní Stropnice patřila pod správu Kaplice, tak že fotbalisté z Horní Stropnice hráli župní soutěž Kaplicka. Pro cesty k utkáním třeba do Frymburka nebo Vyššího Brodu používali nákladní automobil místního podnikatele. Jak říká jeden ze zakladatelů p. Zeman, cesta na korbě náklaďáku na poválečných silnicích, to tedy byl zážitek...
 
Název oddílu
Dalším zlomovým okamžikem jsou šedesátá léta, kdy se název oddílu mění na TJ Hraničář Horní Stropnice. Slovo "Hraničář" přechází do názvu stejnojmenného JZD, které mělo být předpokládaným partnerem fotbalistů. Nakonec z podpory JZD sešlo, ale název Hraničář zůstal, a to proto, že místní útvar Pohraniční stráže byl zásobovatelem hráčů do oddílu.
 
70. léta
Sedmdesátá léta jsou s pohraničníky zdejšího útvaru už pevně spjata. Až na pár výjimek v utkáních nejvíce v této době hrávali za A - mužstvo skoro samí vojáci, zatím co béčko bylo z místních chlapců. Tady je také datován první úspěch, kterým v roce 1973 byl postup do okresního přeboru Českobudějovicka. V mužstvu, které tohoto úspěchu dosáhlo, hrálo devět vojáků, trenérem byl pan Jiří Pavlík a vedoucím mužstva pan Václav John.
 
80. léta
Osmdesátá léta byla pro stropnický fotbal ve znamení úspěchu mládežnické kopané, kdy žáci TJ Hraničář Horní Stropnice postoupili do OP, za rok poté do I. A třídy a za další rok až do krajského přeboru staršího žactva. U zrodu tohoto úspěchu byli pánové Miroslav Papoušek a Miroslav Šibor. Tady byl základ budoucích úspěchů stropnické kopané.
 
90. léta
Další úspěchy přišly v posledním desetiletí minulého století a jsou v krátké historii fotbalu v Horní Stropnici těmi nejúspěšnějšími. Po úspěších mládeže, jak starších žáků, tak dorostenců, přišli na řadu i dospělí. V roce 1990 postoupili muži do OP Českobudějovicka, kde už dlouhou dobu hráli žáci  a dorostenci. Vůbec nejúspěšnější sezóna 1993/1994, kdy okres vyhráli i muži a postoupili do I. B třídy.O rok později tj. 1994/1995 se okresními přeborníky stali i stropničtí dorostenci. V I. A třídě je vedl triumvirát trenérů - Šrom Jiří, Szypula Lešek a Bendula Pavel. Po čtyřletém působení v krajské soutěži dorostenci opět začali hrát okresní přebor.
 
Výraznějším úspěchem stropnické kopané je vystoupení starších žáků v OP. V sezóně 2005/2006 se stali přeborníky a postoupili do I. A třídy. Nejúspěšnějším trenérem mládežnických kategorií se stal pan Lešek Szypula starší. 
 
Pozadu nezústali ani dorostenci. Ti v sezóně 2007/2008 po znovuzaložení a ročním púsobení v OP postoupili do I. A třídy. Trenéry úspěšného celku se stali Zbyněk Drbout a Jiří Šrom mladší.
 
Naši muži prošli velkou hráčskou rošádou. Ta vyústila v sestup z I. B třídy do OP a poté i do třetí třídy. Tuto soutěž v sezóně 2009/2010 vyhráli a opět se zařadili mezi stabilní účastníky okresního přeboru.
 
O poslední výrazný úspěch se postarali muži - sezóna 2014/2015. Ti pod vedením Leška Szypuly, Václava Kotrče st. a Milana Mikla postoupili do I. B třídy. Sice si postup nevykopali sami, ale nabídka zahrát si I. B třídu byla velká a lákavá, proto vedení oddílu na ni kývla. Celkové druhé místo v OP Českobudějovicka uhráli tito hráři: Interholz Jan, Josefík Pavel, Horník Tomáš, Jindra Jan, Haňur Jindřich ml., Bušta Václav, Pašek Tomáš, Bláha Vladimír, Szypula David, Holej Josef, Syrovátka Miroslav, Němec Miroslav, Koktavý Martin, Bašta Michael, Staněk Zdeněk, Kunágl Jaroslav, Kusák Michal, Valíček Roman, Bašta Vlastimil, Chovanec Dominik, Kořínek Tomáš, Šedivý Zdeněk, Stanka Jiří, Szypula Lešek mladší. Do realizačního týmu patřili Pavel Šrom a Vlastimil Bašta starší.
 
Mezi lepší počiny družstva dorostu můžeme zařadit jejich vystoupení v okresním kole sálové kopané ročníku 2014/2015. Zde v konkurenci osmi týmů ( 4 týmy hrající KP) obsadili za Lokomotivou ČB a Čtyřmi Dvory třetí příčku. Celý turnaj odehráli v tomto složení: Smolen Lukáš - Kunágl Jaroslav, Lavička Patrik, Lenz David , Kořínek Tomáš , Valíček Roman, Kusák Michal, Staněk Zdeněk, Chovanec Dominik a Nistor Josef. Trenérem byl Drbout Zbyněk a vedoucím mužstva Lavička Stanislav.
 
Rozpačitá sezona 2015/16
Všichni hráči, činovníci a hlavně fanoušci se těšili na účast v I. B třídě. Kvalita kádru však nebyla dostačující, někteří hráči pojali tuto soutěž spíše jako zkoušku, a tak se po ročním působení mužstvo mužů opět posunulo do okresního přeboru.
 
Bohužel touto sezonou končí i činnost dorostu, který v našem oddíle fungoval deset let. Nepodařilo se najít následovníky posledních "bojovníků", kteří několikrát hájili čest oddílu i v deseti. Mezi ty, kterým patří dík, byli Lukáš Smolen, Michal Kusák, Dominik Chovanec, Antonín Bleha, Martin Sviták, Patrik Lavička, Jaroslav Kunágl, Roman Valíček, Josef Nistor, Julius Nistor, David Lenz, Miroslav Šibor,Tomáš Kořínek a trenéři Zbyněk Drbout, Zdeněk Chovanec a Stanislav Lavička.
 
Sezona 2016/2017
Jelikož jsme přišli o jedno mládežnické družstvo, bylo naším úkolem zahájit činnost s mládeží, jak se říká od píky. Ke družstvu mladších žáků přibyla staší přípravka. Garantem této kategorie se stal opět Lešek Szypula.
 
Společenství oddílů Sokol Suchdol nad Lužnicí  a TJ Hraničář Horní Stropnice
Píše se sezóna 2018/2019. Neboť hráčská základna v kategoriích dorostu a starších žáků byla malá, sáhli jsme ke kroku sloučit tyto kategorie se Suchdolem. Průkopníky této spolupráce se stali Petr Šulista, Jindřich Haňur st. a Tomáš Rolínek. Díky těmto pánům hráči bezproblémů hrají svá soutěžní utkání.                                                                               
 
AKTIVITY SPOLEČENSKÉ A MIMOSPORTOVNÍ
 
TJ Hraničář nepůsobí pouze po stránce sportovní, ale i společenské. Je spoluorganizátorem tradičního stropnického MASOPUSTU. Dále každoročně pořádáme tradiční májovou zábavu. Protože hoši, kteří hráli v A - týmu již dorostli do věku, kdy se na kopanou těší, hrají pravidelný turnaj v malé kopané starých gard.
Za zmínku stojí i naše partnerství s oddílem TJ Sokol Opatovice. Toto kamarádství vzniklo ještě v době, kdy za náš oddíl kopal Jarda Tomeček, rodák z této vesnice.  Snažíme se, aby mezi námi spojení neskončilo, a tak jeden rok navštívíme Opatovice a druhý rok Opatovičtí nás.
 
Spolupracujeme také s rakouskou obcí Harbach. S tamním oddílem kopané FCN Moorbad Harbach hrají přáteská utání hlavně naše stará garda a mladší přípravka.