Referáty ze zápasů

HORNÍ STROPNICE – RUDOLFOV B 3:1 (1:1) – Po úspěšné premiéře v Hrdějovicích chtěli domácí potvrdit body na svém hřišti. Začali ve svižném tempu a již ve 3. min. se ujali vedení. Po chybě v rozehrávce hostů se dostal do brejku Šedivý a prostřelil  Křiváčka. Po gólu měl Hraničář jasně navrch a zahazoval jednu šanci za druhou. Jenževe  20. min. hosté zahráli roh a neobsazený Loula přízemní střelou vyrovnal. Druhý poločas začal znovu aktivně domácí tým, ale jak Šedivý, tak Bašta šance nevyužili. Skóre se měnilo v 58. min., kdy unikl Bašta a jeho centr Šedivý poslal hlavou za bezmocného brankaře, 2:1. Domácí gól uklidnil, předváděli pěkné kombinace a jednu z nich hlavou zakončil Michael Bašta. Pak převzali taktovku hosté, zejména zkušený Zach se Zacharou dělali Stropnici starosti, ale na obranu nevyzráli. V závěru měli na noze gól domácí Bašta a Holej. Pískal rozhodčí Feitl. ŽK 3:4. Diváci:  70.

ČT. DVORY B – HORNÍ STROPNICE 3:4 (0:2) – V utkání dobré úrovně domácí měli balón častěji na kopačkách, ale v prvních dvou šancích se objevili hostující Bašta a Šedivý. Pak se dostali ke slovu Čtyřdvorští: po Maruškově centru měl stoprocentní příležitost Matoušek. Do další šance se prodral mladík Sedlic, jenž svůj únik zakončil střelou těsně vedle! Vzápětí se neprosadil z vápna ani Tříska. Naopak na druhé straně Bašta otevřel skóre a před poločasem stejný hráč potrestal špatnou domácí rozehrávku  – 0:2! Příhoda mohl snížit gólem do šatny, ale hlavou se teprve zastřeloval… Začátek druhé půle přinesl vzrušení na obou stranách hřiště. Hned na úvod se pěkně uvolnil a vystřelil domácí Svoboda a dorážka Příhody šla nad! Ve 48. min. se řítil na domácího gólmana Polomčáka Syrovátka, jenže šanci trestuhodně zahodil, a z brejku se krásně trefil levačkou Příhoda na 1:2. Neuplynulo ani pět minut a po další chybě domácích hosté kopali penaltu, kterou Němec proměnil. Čtyři Dvory ale nesložily zbraně a po Píšově tečované střele kopaly roh, při kterém se prosadil hlavičkující Příhoda. Toho v 63. min. pěkně uvolnil Čepička, a tak mohl završit hattrick, 3:3. Domácí se tlačili k soupeřově brance, ale bez gólového efektu. Zápas rozhodl v 85. min. z brejku do otevřené domácí obrany Syrovátka.
Pískal Jar. Buřič. ŽK 2:0. Přihlíželo 50 diváků.

OLEŠNICE – HORNÍ STROPNICE 4:2 (2:1) – Ve šlágru neporažených týmů Olešnice proměnila z velkého množství šancí jen čtyři, i tak ale potvrdila dobrou podzimní  formu. Jako jediná zůstává v soutěži bez porážky. Vedení se ujala v 17. min. Stropnice: Haňur překvapil brankáře Tomáška dalekonosnou střelou ze 30 metrů. Ve 21. min. byl faulován Kačírek a Fiala penaltu proměnil, 1:1. Za chvíli St. Jindra hlavou sklepl přetažený centr k Hanzalovi a ten z malého vápna obrátil skóre. Olešnické trápení v koncovce však pokračovalo, a to i ve druhé půli… Navíc svůj den neměl brankář Tomášek, jenž v 57. min. podběhl polostřelu, polocentr Holeje ze 40 metrů! Domácí v náporu zahodili řadu gólových šancí, smůlu prolomil až Lenk po Husově centru. Pět minut po něm Hanzal z velké skrumáže definitivně rozhodl o osudu utkání. Hostům výborně zachytal brankář Josefík. Pískal rozhodčí  Jiří Eibl. ŽK 2:3. Diváci: 80.

Horní Stropnice – Až na sedmý pokus padli fotbalisté Horní Stropnice v podzimním okresním přeboru.

Tak skvělý vstup do soutěže dlouho nepamatují! „Po loňské sezoně je to příjemné, hrát nahoře…," chválí si.

Předseda a trenér v jedné osobě Lešek Szypula slaví u kormidla malé výročí. „Když jsem před rokem tým převzal, neměl po pěti kolech ani bod. Začínal jsem v Olešnici a dostali jsme 1:6, také jsme vedli 1:0," naráží Szypula na minulé kolo, v němž Hraničář rovněž vstřelil v Olešnici vedoucí branku, ale pak tahal za kratší konec, podlehl 2:4.

Jinak ale fotbalisté po roce píší úplně jiný příběh. Velkou zásluhu na podzimní jízdě hraničářů mají dva odchovanci, hrající na junior start krajský přebor za SK Rudolfov: Miroslav Syrovátka a Vlastimil Bašta. „Na Rudolfově dorostli do dorosteneckého věku, Bašta také působil dvě sezony v Dynamu. Jsou to kvalitní hráči, kteří s námi v Olešnici zrovna nebyli. Krajský přebor má přednost, nám jen pomáhají," podotýká stropnický předseda.

Ve šlágru neporažených celků hostům chyběla  ze základu  čtveřice hráčů, včetně zraněného Šedivého, což se muselo na výkonu projevit. „Nastoupili jsme se dvěma dorostenci, kteří dopoledne hráli zápas v Suchdole, ve dvanáct se vrátili a ve čtrnáct hodin s námi už mířili  do Olešnice!" líčí Szypula problémy se sestavou. Přesto měl trenér na lavici ještě dva hráče  na střídání. „Olešnice měla převahu jako hrom," uznává.

Není divu, že kolem „pendlů" z Rudolfova se točí hra Horní Stropnice. O tři soutěže níž jejich fotbalové dovednosti vyniknou o to víc. „Rozhodně jsou znát, o tom není pohyb," souhlasí Szypula s tím, že oba mladíci jsou těžko nahraditelní. „Kvalita tam je a promítne se do výsledku. Ostatní kluci vedle nich vždy povyrostou. Pokud se něco přiučí, bude to jen dobře," říká stropnický trenér.

H. STROPNICE – N. HODĚJOVICE 6:0 (0:0) – Utkání mělo být snadnou záležitosti domácích. Opak byl pravdou. Hraničář vstoupil do utkání velmi sebevědomě, ale potýkal se s nepřesnou koncovkou. Hosté usilovně bránili a podnikli několik nebezpečných protiútoků. Po půlhodině kopal domácí Haňur penaltu za faul na pronikajícího Syrovátku a mířil jen do břevna. Hosté se zvedli a ukázali, že postavení v tabulce předem neurčuje vítěze, do kabin se šlo za bezbrankového stavu. Do druhého poločasu domácí nastoupili s ještě větším odhodláním. Vše začalo chybou brankaře Dufka, jenž  v 51. min. neudržel centr a Syrovátka měl lehkou úlohu. Po brance se domácí uklidnili a svou převahu vyjádřili i brankově. V 55. min. se povedenou střelou prezentoval Němec, stejný hráč v 64. min.  zvýšil na 3:0 a Hraničář zcela ovládl zápas. V závěru utkání střelecky exceloval Mir. Syrovátka, jenž dal ještě tři branky (74., 81. a 83.), a stanovil tím výsledek. Rozhodčí Cibranský. ŽK 1:2. Diváci: 50.

Jaro 2015

RUDOLFOV B – HORNÍ STROPNICE 0:1 (0:0) – Na umělce na Hluboké Rudolfov na začátku spálil dvě obrovské šance. Hosté zkoušeli štěstí střelami z dálky, které se neujaly. Domácí měli v prvním poločase více ze hry, z množství šancí ale gól nedali. Druhý poločas se odehrával v podobném duchu. S tím rozdílem, že v 75. min. se dostal k odraženému míči hostující Staněk. Přes sympatický výkon vyšlo béčko Rudolfova v jarní premiéře bodově naprázdno. Před 10 diváky pískal na Hluboké Granec, ŽK 3:1.

HORNÍ STROPNICE – ČT. DVORY B 6:4 (2:2) – Po vydařeném vstupu do jara chtěli hraničáři potvrdit body zvenku úvod utkání jim vyšel famózně. Ve 2. min. si naběhl na Holejův centr Bušta a přehodil brankaře Voneše, 1:0. Hosté, vedeni zkušenými matadory Třískou a kapitánem Píšou, však nechtěli dát kůži lacino. V 11. min. si na odražený míč naběhl Váňa a z hranice šestnáctky srovnal skóre. To nebylo vše, ve 20. min. proběhl nesoustředěnou obranou domácích Hlásek. Domácí se dočkali vyrovnání ve 45. min., kdy se po rohovém kopu trefil Michal Bašta. Druhý poločas začala Stropnice opět aktivně domácí. Bašta nedotáhl svou samostatnou akci, poté ale Szypula přetavil v gól Holejův centr a branka domácí tým evidentně nakopla, ujala se gólová spolupráce Šedivého s Kořínkem. Hosté se vzchopili a během tří minut vyrovnali zásluhou Davida Marušky, jenž snížil a hned nato z penalty vyrovnal na 4:4. Domácí se v této fázi trápili, na koně je ale vrátila chyba gólmana a pátý Stankův gól v 77. min. Hosté se vrhli do ofenzivy a zle zatápěli obraně Hraničáře. Současně ale nechali v obraně otevřená vrátka, a tak Kořínek mohl pečetit na 6:4. Pískal rozhodčí Feitl. ŽK 2:2. Diváci: 50.

JANKOV B / DUBNÉ – HORNÍ STROPNICE 7:1 (5:1) – Ač hosté vedli od 15. min. brankou Vl. Bašty, stejně si odvezli krutý výsledek. Hned po úvodní brance dvakrát snadno skóroval kanonýr letošní sezony Ježek. Za minutu poslal odražený balon hlavou do sítě, a když překvapil gólmana střelou k bližší tyči, Dubné vedlo 2:1. Z přímého kopu na hranici vápna se trefil přes zeď Kudláček a ukázal, že mu standardní situace vycházejí. Ježek stihl uzavřít do poločasu svůj hattrick a pátou branku přidal po krásné akci na pravé straně Šindelář, jenž si dovolil poslat balon do sítě svou oblíbenou patičkou. Druhý poločas ovládl střelec Michal Ježek a korunoval neobvyklé představení ještě dvěma góly. Řídil rozhodčí Špelina. ŽK 3:0. Diváci: 20.(pav)

Bašta, Bašta, gól! Spolupráce bratrů v Horní Stropnici otevřela skóre
Českobudějovicko – Zápas okresního přeboru v Nových Hradech nedohrálo po roztržce pět vyloučených hráčů. Ještě víc domácí diváci kvitovali šest branek v síti Chrášťan.

H. STROPNICE – LOKO ČB B 5:2 (2:2) – Po nepovedeném utkání v Dubném se domácí chtěli svým divákům představit v lepším světle. Utkání pro ně začalo slibně. V 8. min. vybojoval u brankové čáry zdánlivě ztracený míč Vl. Bašta a jeho centr uklidil do Vaňasovy branky jeho bratr Michal 1:0. Hosty vrátila do hry trestuhodná chyba brankaře Josefíka, kterou potrestal Křiváček. Jenže domácí o minutu později Staňkem rovněž po drobné chybě brankáře šli do vedení. Zajímavý první poločas podtrhla hrubka domácích a únik, který zakončil Petrou gólem na 2:2. Ve druhém poločase si obě mužstva pečlivě hlídala svou obrannou zónu, a tak se šance rodily velmi těžko. Branky přišly až v závěru. Po rohu se nejlépe zorientoval Vlastimil Bašta, střídající Brousek s pomocí teče zvýšil už na 4:2. Hosté ve snaze srovnat skóre otevřeli obranu, navíc v 83. min. vyrobil hrubku brankář Vaňas, kterého obral o míč napadající domácí útočník Kořínek. Výsledek je pro Hraničář lichotivý, hosté mu ale byli víc než vyrovnaným soupeřem. Před 75 diváky pískal rozhodčí Šafránek. ŽK 0:1.(zsy)

H. STROPNICE – OLEŠNICE 2:2 (1:1) – Ve fanoušky očekávaném derby s vedoucím mužstvem soutěže se domácí od začátku snažili dostat na dostřel soupeřovy branky, zatímco Olešnice však dobře bránila a vyrážela do nebezpečných brejků. Po jednom polocentru, polostřele se trefil Lechner a hosté v 9. min. vedli, což byla pro Hraničář studená sprcha. Olešnice pak kontrolovala hru, domácí se nemohli dostát do hry. Až ve 23. min. si domácí Vl. Bašta vyměnil míč s dobře nabíhajícím Kořínkem a ten přesnou střelou k levé tyči překonal brankáře Dudka. Po vyrovnávací brance se domácí dostali do hry a k vidění byl důrazný fotbal, jak se na derby sluší a patří. Do druhého poločasu lépe vstoupili domácí, velkou šanci měl Holej, ovšem trefil jen břevno… Pak převzali otěže zápasu Olešničtí, kteří důraznou hrou dělali domácí obraně velké starosti. Převaha hostů vyústila v 71. min. v centr a gólovou hlavičku Lenka. Horní Stropnice nesložila zbraně, naopak v 77. min. se po centru Holeje nádherně trefil hlavou Vl. Bašta. V zajímavém utkání byly s bodem spokojeny oba týmy. Pískal rozhodčí Šafránek. ŽK 2:2. Diváci: 170. (szy)

CHRÁŠŤANY – HORNÍ STROPNICE 3:2 (2:2) – Nadšeně bojující Chrášťany se ani v oslabené sestavě favorita nezalekly a doma vyhrály poprvé v sezoně. Hosté se brzy ujali vedení. Po dlouhém pasu za obranu utekl Vl. Bašta a po kličce brankáři v pohodě skóroval. Domácí pak obranu zpevnili a začali být nebezpeční i směrem dopředu. Vyrovnat mohl P. Svatoš, ale jeho prudkou střelu zastavila tyč. Ve 20. min Jedlička z přímého kopu ze 40 metrů překvapil brankáře Josefíka a bylo to 1:1. Pak měl vedoucí gól po rohu na hlavě Vomáčka, nedal, avšak po půlhodině hry poslal do úniku P. Svatoše, jenž mířil přesně k tyči. Hosté zabrali a Holej trefil z přímého kopu břevno. Do půle zařídil vyrovnání nejlepší stropnický hráč Vl. Bašta, jenž si pohrál s domácí obranou a předložil míč před prázdnou branku M. Baštovi. Druhý poločas přinesl opět bojovnou hru s mnoha akcemi na obou stranách. Domácí byli důraznější, hosté se nadále zkoušeli prosazovat dlouhými nákopy. Zatímco Stropnice dvě pěkné šance nevyužila, domácí střídající dorostenec Král protlačil přes dva bránící hráče míč do sítě. Pískal rozhodčí Knotek. ŽK 3:3. Diváci: 80. (vom)

H. STROPNICE – N. HRADY 3:0 (1:0) – Domácí ve snaze rehabilitovat se za propadák na hřišti posledních Chrášťan vstoupili do derby velmi aktivně. Novohradští, vedeni zkušenými hráči Silmbrodem, Hrbáčkem a Marhounem, však nástup soupeře ustáli a sami několikrát velmi nebezpečně ohrozili jeho branku. Domácí aktivita byla nakonec přece jen korunována vedoucí brankou: Gól do šatny ve 42. min. zařídil po přímém volnem kopu Horník za přispění brankaře Krauskopfa, 1:0. Druhý poločas začal pod taktovkou hostů, kteří zle zatápěli domácí obraně. Stropničtí však podnikali nebezpečné protiútoky a jeden z nich po průniku Vl. Bašty zužitkoval v 73. min. Kořínek. Hosté povolili a čelili dalším šancím Hraničáře: V dobré pozici pálil Šedivý vedle, i střela agilního Kořínka branku těsně minula. Hostující Šafář z přímého kopu protáhl brankáře Josefíka. Když po brejkové akci Vl. Bašty chytře skóroval Staněk, v 79. min. derby definitivně rozhodl. Rozhodčí Šafránek. ŽK 2:3. Přihlíželo 110 diváků. (szy)

N. VES – H. STROPNICE 1:4 (1:1) – Domácí nastupovali po delší době téměř kompletní s Češkou v sestavě a začali náporem, ale své šance neproměnili ani Božka, ani Boháč. V 9. min. potkala Novou Ves první pohroma, když musel střídat pro zranění kolena obránce Kohout. Hosté hráli jednoduše na brejky, dostávali se do šancí a hned tu první proměnili: O. Vrábek jako poslední míč netrefil a rychlý Kořínek po kličce brankáři otevřel skóre. Převaha domácích končila převážně na hranici šestnáctky, střely, které prošly na branku, pochytal někdy i se štěstím Josefík. Nová Ves přežila přečíslení soupeře a ve 44. min. po přihrávce Boháče střelou Neumanna z rohu šestnáctky vyrovnala.Před odchodem do šaten zachránila hosty při Neumannově rohu tyč. Po poločase Boháč prošel kolem obránce a jeho střelu Szypula vykopl z prázdné branky. Tlak domácích sílil, Češkovi ukradl míč z nohy Josefík, Brožkův lob stačil ještě konečky prstů vyškrábnout na roh… Ten rozehrál Holý, míč proletěl podél celé branky a skončil na tyči! Na druhé straně sólo hostujícího Kořínka vytěsnil gólman M. Vrábek na roh. Po ruce Neumanna, který si kryl obličej, sudí nařídil penaltu, kterou M. Bašta bezpečně proměnil. Domácí branka hodně nalomila a hosté převzali iniciativu. Staňkovu střelu zpod břevna vytěsnil na roh brankář M. Vrábek. V 66. min. zcela volný Šedivý k tyči zvýšil po centru na 1:3. Haňur se blýskl sólem přes čtyři domácí hráče a jeho střelu M. Vrábek chytil. Nová Ves přišla o Hlaváče (roztržené obočí) a její zkázu završila v 77. min. čtvrtá branka hostů z brejku, výhru Hraničáře pečetil Kořínek. Rozhodčí Hruška. ŽK 2:0 (M. Vrábek, Holý). Sledovalo 50 diváků

H. STROPNICE – MLADÉ 4:3 (2:2) – Do souboje o třetí místo domácí vstoupili velmi dobře a po chybě hostující obrany šli už ve 3. min. do vedení zásluhou Holeje. Hosté se ale velmi rychle otřepali. V 17. min. si Vítek naběhl na kolmou přihrávku a překonal Josefíka, 1:1. Hrál se fotbal solidní okresní úrovně, oba celky dobře kombinovaly a k vidění bylo několik dobrých gólových příležitostí. Po půlhodině hry se hlavou po rohu trefil Michael Bašta. Za pět minut mládský Schuster vyrovnal. Do druhého poločasu lépe vstoupili hosté, jejichž hbitý kapitán Schuster hned ve 46. min. zakončil brejkovou akci. Domácí branka zaskočila a trvalo jim dost dlouho, než hru vyrovnali. Jejich snaha byla korunována v 70. min., kdy se po rohu znovu trefil dobře hlavičkující Michael Bašta. Vyrovnaní nabudilo Hraničář k ještě větší aktivitě a po pěti minutách Kořínek vsítil vítězný gól. V závěru utkání se hosté marně snažili o vyrovnání, obrana v čele s brankářem Josefíkem odolala. Řídil rozhodčí Feitl. ŽK 1:4. Diváci: 100.

HLUBOKÁ B – H. STROPNICE 2:4 (1:1) – Hlubočtí, jak je u nich zvykem, vyrukovali s ofenzivně laděnou sestavou, která se tlačila do útoku a od prvních minut si vytvářela šance. Na konci poločasu ale zčistajasna udeřili hosté a Bašta se trefil hlavou, Stropnice ve 42. min. vedla 1:0. Hned po rozehrání domácí srovnali: Pěknou akci Stejskala zakončil brankou Valenta. Do druhého poločasu domácí opět vlétli a Horejš využil chybu obrany. Na druhé straně v 52. min. Kořínek potrestal zaváhání 15letého brankáře Hoška a vyrovnal. Hluboká se nechtěla spokojit s remízou, vrhla síly do útoku, současně však zapomínala na zadní vrátka. Toho hosté dokázali využít. V 77. min. se překrásnou střelou trefil Bašta a v 80. min. Staněk po chybě hlubocké obrany výhru Hraničáře zpečetil. Nutnou podotknout, že produktivní hosté v zápase pětkrát ohrozili bránu soupeře a to stačilo, aby dali čtyři góly. Bez karet rozhodoval sudí Brejník. Diváci: 45.

NOVÉ HODĚJOVICE – HORNÍ STROPNICE 2:6 (1:1) – Zápas začal za mírného krupobití a tomu odpovídala i hra. Domácí měli častěji míč na kopačkách a vstřelili první branku. Paradoxně jim ale ublížila, polevili a soupeř toho využil zejména ve druhém poločase, kdy po hrubých chybách domácích hráčů dával až moc snadné góly. Přitom Horní Stropnice výkonem zůstala dlužna umístění v tabulce. Branky: Kolář, Janovský – Kořínek 3, Stanka 2, Staněk. Před 28 diváky pískal rozhodčí Škuthan.

Střídání v okrese, Horní Stropnici nahradí ve fotbalovém přeboru Sokol Neplachov
Horní Stropnice – Do fotbalové I.B třídy postoupil i druhý nejlepší tým okresního přeboru: Hraničář Horní Stropnice.

Fotbalisté Neplachova se vrací do okresního přeboru. Na snímku zkušený matador Jiří Brčák.Autor: Deník/ Michael Kalinics

Na svolání válečné porady s hráči ve čtvrtek nebyl čas, úzké vedení fotbalového oddílu v Horní Stropnici stálo před hotovou věcí a muselo se rychle rozhodnut.

Nakonec uvážilo, že na šanci postoupit ze 2. místa do krajské soutěže kývne, a tak se od srpna bude hrát po letech ve Stropnici znovu I.B třída!

„Rozhodování bylo určitě těžké. Bylo to strašně narychlo. Museli jsme s předsedou převzít zodpovědnost, hráči se to teprve dozvědí. Všichni to neví, protože na to nebyl čas," přiznává funkcionář Hraničáře Jindřich Haňur.

Tým čeká ve vyšší soutěži více kilometrů na cestách a sezona bude náročnější i finančně. Úkolem výboru klubu je, aby nyní prostředky zajistil. „Rozhodli jsme se, že peníze seženeme," přikyvuje Jindřich Haňur. Hlavní slovo měl předseda a zároveň trenér Lešek Szypula. „Dal stanovisko, že jdeme do toho."

Tuhle vstupenku do vyšší třídy „last minute" hraničáři využili, i když připraveni byli tak napůl. „Slyšeli jsme o variantě, že něco takového může nastat, ale spíše jsme se toho hrozili. Když sekretář svazu Karel Franěk zavolal, řekl jsem mu: Tak pěkně děkujeme! Když to usnulo a nic se nedělo, blížil se losovací aktiv, počítali jsme s tím, že budeme hrát dál v klidu okres. Ale když nám to bylo nabídnuto, tak si kluci zaslouží, abychom na postup kývli. Hráli dobře, tak proč jim tu možnost nedat?"

Jindřich Haňur se na I.B třídu sám těší. „Můžeme ukázat Stropnici lepší fotbal, než se hrál v okrese," vysvětluje činovník klubu z Novohradských hor.

Do krajského přeboru nakonec postupuje ze 2. místa Olešník, Ledenice (skončily druhé za Ševětínem) postupují do I.A,  Trhové Sviny se rozhodly zůstat v I.B třídě.

Okresní přebor si po krátké pauze zahraje Neplachov. Ve třetí třídě Českobudějovicka se proti původnímu návrhu Slovan Černý Dub přesune do skupiny A, a vzniknou tak dvě skupiny o jedenácti účastnících. Nejnižší čtvrtá třída mužů bude v pondělí na aktivu rozlosována s osmi týmy.